In English
04071, Київ, вул. Нижній Вал 15,
поверх 5, офіс 502
На мапі
січень 2016 року
січень 2016 року
12045
Керуючий партнер Олександр Саусь
спеціально для postonline.co.uk

Український страховий ринок: підсумки 2015 і перспективи 2016

Керуючий партнер Олександр Саусь
спеціально для postonline.co.uk

2015 рік виявився суперечливим для українського страхового ринку. З одного боку, військовий конфлікт, який то спалахував, то вщухав у східних регіонах протягом року, сприяв девальвації гривні та посилив кризові явища в економіці країни, що зародилися ще в 2013. З іншого боку, більш очевидною стала необхідність реформування економіки, що спричинило за собою значні зміни на ринку.

В 2015 году более явной стала необходимость реформирования экономики, что повлекло за собой значительные изменения на рынке.
Станом на кінець вересня 2015 року, розмір валових страхових премій виріс більше ніж на 30%. Номінально — це колосальне зростання. Але в реальності за цими цифрами стоїть чинник інфляції, про що явно свідчать сегменти ринку, що показали найбільший темп зростання, а це — ДМС, «зелена карта» та ЦВ, адже ціни на них дуже швидко реагують на стрибки валютного курсу.

Сама структура ринку залишилася практично незмінною. За підсумками третього кварталу на ринку функціонують 368 страхових компаній, з яких 318 працюють в ризиковому сегменті, а решта 50 — у лайфовому. У порівнянні з кінцем 2014 року кількість страховиків зменшилася на 39. Тим не менше, більше 57% страхових премій досі акумулюють топ-20 ризикових страхових компаній, і майже 99% премій йде в топ-20 компаній страхування життя.

Восени 2015 року завершилися три великі угоди по злиттю і поглинанню, що саме по собі є досягненням, оскільки в минулому році не було укладено жодної подібної угоди.

На початку листопада American Life Insurance Company остаточно покинула український ринок, передавши 99,9% своїх акцій страховій компанії MetLife, яка є незмінним лідером лайфового сегмента страхового ринку України, швейцарської Swiss MetLife Global Holding Company II GmbH.

В цей же час International Insurance Consortium BV (Нідерланди) придбав контрольний пакет акцій одного з трійки лідерів українського страхового ринку — СК «ПРОВІДНА», яка раніше входила до групи російської «РОСГОССТРАХ». За підсумками операції більше 99% акцій перейшли у власність голландців.

На місяць раніше, у жовтні, «QBE Україна», що входить до числа топ-30 ризикових страховиків на ринку, була повністю продана австралійською материнською компанією канадському холдингу Fairfax Eastern Europe.

Був цей рік багатим і на гучні збитки. У 2015 році три великі пожежі полоскотали нерви українських страховиків.

Найбільшою з них стала пожежа на одному з виробничих підприємств. Незважаючи на те, що ім'я компанії не розголошується, відомо, що сумарний обсяг виплати, здійсненої СК «ІНГО Україна», склав більше 140 млн. грн.., і вважається рекордним за останні 5 років. Примітно те, що левову частку сплачених збитків склали саме фінансові втрати внаслідок перерви в бізнесі, страхувати який в Україні вирішують тільки 10% компаній, які купують поліс страхування майна. Відомо також те, що і розміщення ризику, і врегулювання збитку проводилися за сприяння великого міжнародного брокера.

Друге місце займає пожежа, яка знищила половину виробничих потужностей гірничо-збагачувального комбінату компанії «Велта». СК «АХА Страхування» виплатила понад 26 млн. грн. Страховий брокер BritMark, який відстоює інтереси Клієнта вже більше 4 років, супроводжував процес врегулювання на всіх його етапах.

На третьому місці — пожежа на нафтобазі компанії «БРСМ - НАФТА», яка займає 11-е місце серед постачальників нафтопродуктів на ринок України. Якби об'єкт був застрахований на повну його вартість, виплата за результатами пожежі стала б найбільшою за останні 10 років (!). На жаль, страховкою покривалися лише будівлі та споруди, сумарна вартість яких склала трохи більше 1 млн. грн.

Трагічні події, що відбуваються на Сході України, не могли не вплинути на існуючі практики страхових компаній. Оскільки в 2013-2014 рр. діяли десятки договорів страхування, що покривають спірні території, у процесі врегулювання виникало багато колізій. В основному вони стосувалися кваліфікації страхових подій. Суть в тому, що такі поняття як «війна», «тероризм» і «цивільні безлади» постійно були на слуху як у пресі, так і в ході переговорів на міжнародному рівні. У той же час, компетентні органи далеко не завжди вдавалися до таких визначень в ході кваліфікації страхових подій. У зв'язку з цим більшість страховиків з 2015 року повністю відмовили в покритті неспокійних територій.

2015 рік також ознаменувався кількома ключовими законодавчими ініціативами, націленими на згладжування недоліків страхового ринку. Очікується, що їх результати будуть втілені у життя вже цього року. Сьогодні два основні законопроекти очікують схвалення парламенту.

Перший присвячений впровадженню електронних полісів ОСЦПВ і процедури прямого врегулювання. Згідно з ним, також передбачається поступове збільшення лімітів відповідальності до рівня, прийнятого в країнах ЄС. Мова йде про 5 млн. євро і 1 млн. євро по збитку, нанесеному відповідно — життю/здоров'ю та майну. Другий законопроект вносить поправки до Закону України «Про страхування» з метою гармонізації його з відповідними директивами Європейського Союзу. Зміни переважно стосуються вимог до форми організації та діяльності страховиків, перестраховиків та брокерів, а також їх фінансової звітності та розкриття даних на вимогу регулюючих органів.

Наостанок хотілося б виділити тенденції розвитку страхового ринку в 2016 році.

1) Сегменти страхування життя, транспорту та заставного майна, швидше за все, продовжуватимуть зменшуватися у зв'язку із загальним зниженням купівельної спроможності як юридичних, так і фізичних осіб.

2) Премії по обов'язковому страхуванню ОСЦПВ, безперечно, поповзуть вгору, за умови прийняття відповідного законодавства.

3) Велика кількість страховиків випаде з обойми внаслідок банкрутства. Це особливо ймовірно, якщо Національний банк України, відомий своїми безапеляційними діями, що стосуються очищення ринку від сумнівних гравців, візьме в руки кермо регулятора ринку страхових послуг.

Рік, що настав, вселяє надію страховому ринку все ж таки піти по слідах повільно зростаючої економіки, перспективи якої обережно висловлюються то тут, то там. Зрозуміло, що для цього необхідно завершити розпочатий процес структурних реформ і перегорнути нову сторінку історії страхового ринку України.

www.postonline.co.uk